Strona główna

Wędkarstwo morskie

Wędkarstwo morskie – to rodzaj wędkarstwa, w którym poławia się ryby morskie na wędkę z pokładu łodzi, z brzegu plaży lub z nabrzeża portowego. Zazwyczaj, pod tym pojęciem rozumie się wędkarstwo kutrowe, polegające na łowieniu z pokładu łodzi.

Techniki łowienia w morzu

W wędkarstwie morskim wykorzystuje się metodę trollingową (przy połowie z kutra), oraz spławikowo-gruntową (przy połowie z plaży lub nabrzeży portowych) analogicznie jak w innych rodzajach wędkarstwa.

Metodą specyficzną tylko dla wędkarstwa morskiego jest Łowienie na pilker w pionie. Polega na użyciu ciężkiej przynęty sztucznej (do kilkuset g) – pilkera – uzbrojonego w hak. Przypon uzbraja się niekiedy w dodatkowe haki. Na pilker poławia się przede wszystkim dorsze.

Morska turystyka wędkarska

W Polsce dużą popularnością cieszy się turystyka wędkarska, także w zakresie wędkarstwa morskiego. Szczególnie atrakcyjnymi dla wędkarzy morskich są kraje skandynawskie, ze względu na bogactwo wód w różnorodne gatunki i obfitość zasobów rybnych. Najpopularniejszym celem podróży jest Norwegia, w której nie istnieją limity dla połowów sportowych, za to istnieje rozbudowana baza turystyczna obsługująca turystów-wędkarzy.

 

Wędkarstwo muchowe

Wędkarstwo muchowe – jeden ze sposobów wędkowania, polegający na poławianiu ryb techniką z wykorzystaniem metod sztucznych na tzw. muszkę.

Wędkarz (muszkarz), posługuje się wędką muchową, która jest zaopatrzona w kołowrotek muchowy oraz jeden z trzech rodzajów sznura, specjalnej linki.

Rodzaje linek (sznurów)

  • linka pływająca - ten rodzaj używany jest najczęściej
  • linka tonąca - używa się linek tonących z różną szybkością (od kilku do kilkunastu centymetrów na sekundę)
  • linka pośrednia - może pełnić funkcję pływającej lub powoli tonącej, w zależności od techniki prowadzenia sznura i jego uprzedniego przygotowania do połowu przy pomocy specjalnych smarów.

Są też sznury pływające z tonącymi końcówkami o długości do kilku metrów. Do sznura, dowiązany jest przypon składający się ze związanych ze sobą kilku odcinków coraz cieńszych żyłek, na końcu którego wiąże się sztuczną przynętę, którą na ogół jest imitacją owada, zwana muszką. Muszka taka sporządzona jest przez uwiązanie na haczyku kombinacji piór, nici i innych materiałów (np. przędzysierści, sztucznych włókien czy gąbki). W wędkarstwie muchowym zwykle nie stosuje się obciążenia, choć ciężar muszki stanowi niewielki ułamek grama. Wędkarz zarzuca muszkę wykorzystując ciężar i bezwładność sznura orazsprężystość wędziska.

Rodzaje muszek

 Osobny artykuł: Mucha wędkarska.

Typowe ryby poławiane na muchę w Polsce to pstrąg i lipień. Na muchę łowi się również trociełososie i głowacice oraz niektóre ryby karpiowate, np. boleniekleniejaziejelcebrzany i świnki. Bardzo dobrze biorą na muchę mniej popularne okonie i wzdręgi. Bardzo atrakcyjne są również muchowe połowy szczupaka. Możliwy jest też połów sandaczy, a nawet sumówsieisielawy i innych gatunków (właściwie możliwe jest wykonanie odpowiedniej imitacji – "muchy" – na każdy gatunek ryby – i złowienie tej ryby). Za granicą łowi się na muchę niektóre ryby okoniokształtne (np. bassy) oraz dzikie karpie. Bardzo dynamicznie rozwija się morskie wędkarstwo muchowe (obecnie poławia się tą metodą ponad 30 gatunków różnych ryb morskich – w Morzu Bałtyckim są to głównie belonytrocie wędrowneflądry i dorsze a także ryby słodkowodne zamieszkujące Bałtyk – jak płocie czy leszcze).

Wśród wędkarzy muchowych szeroko rozpowszechniona jest ideologia catch & release czyli wypuszczanie złowionych ryb z powrotem do wody[1]. Stosuje się przy tym mniej szkodliwe dla ryb haczyki bezzadziorowe oraz specjalne techniki postępowania ze złowiona rybą, które zwiększają prawdopodobieństwo jej przeżycia po wypuszczeniu. W wielu krajach wędkarze muchowi zrzeszają się w federacje działające na rzecz ochrony i restytucji wód stanowiących naturalne siedlisko ryb łososiowatych.

Wędkarstwo gruntowe

Zestaw do metody gruntowej składa się z wędziska, żyłki głównej, obciążenia i przyponu z haczykiem. Zasadniczą różnicą między tą metodą a metodą spławikową jest sposób sygnalizacji brań. W metodzie gruntowej sygnalizacja brań następuje poprzez ruch sygnalizatora („bombki”, swingera) zawieszonego na żyłce pod wędziskiem, bądź ruch szczytówki (metody feeder, picker).

Wędakrstwo gruntowe to specyficzna metoda połowu, polegająca na zamocowaniu na żyłce jedynie ciężarka oraz haczyka. Jeśli chodzi o wędkarstwo gruntowe, to podstawą w tej metodzie połowu jest feeder oraz stosowanie różnego rodzaju zanęt, umieszczonych w tzw. koszyczku zanętowym. Ze względu na swą złożoność nie należy do najpopularniejszych sposobów wędkowania, choć ma swoje stałe grono miłośników. Zapraszamy do lektury opisów i sposobów łowienia na grunt - metoda gruntowa

Wędkowanie spławikowe

Zestaw do połowu metodą spławikową składa się z: wędziska, żyłki głównej, spławika, obciążenia i przyponu z haczykiem. Stosowanie przyponu nie jest obligatoryjne, jednak zabezpiecza przed utratą całego zestawu oraz poprawia częstotliwość brań.
W metodzie tej sygnalizacja brania następuje poprzez poruszenie spławika:

  • Podtopienie
  • Całkowite zatopienie
  • Ruch spławika po tafli wody
  • „Wyłożenie” spławika na taflę wody

 

Metoda spławikowa jest to pojęcie obejmujące kilka sposobów łowienia:

  • Bat (żyłka główna przymocowana do szczytówki wędziska teleskopowego, brak kołowrotka),
  • Tyczka (żyłka główna przymocowana do szczytówki wędziska składowego, brak kołowrotka),
  • Metoda bolońska (kołowrotek obecny, wędzisko teleskopowe o dość dużym ciężarze wyrzutowym, spławik w kształcie bombki),
  • Metoda angielska/odległościowa/match (kołowrotek obecny, wędzisko składowe, spławik typu „waggler”).

Możliwe jest łączenie metod celem uzyskania najlepszego komfortu łowienia i najlepszych wyników.

Wędkowanie spiningowe

Sposób połowu ryb metodą spinningową jest w dużej mierze zależny od rodzaju przynęty, typu łowiskagatunku poławianych ryb, prędkości nurtu, głębokości łowienia itd. Ujednolicając, polega to na naprzemiennym zarzucaniu i przyciąganiu przynęty do siebie za pomocą kołowrotka. Spinningowanie może być tylko wtedy efektywne, gdy zarzuca się szybko, celnie i pewnie. Podczas pobytu przynęty w wodzie wędkarz wykonuje różne wabiące ruchy wędziskiem. Do takich zalicza się m.in. pukanie w blank palcem, podrygiwanie szczytówka, nierównomierne skręcanie żyłki kołowrotkiem, zakłócanie zwijania żyłki i wiele innych. Ma to na celu zakłócenie pracy przynęty, aby jej ruch był mniej rytmiczny i bardziej przypominał chorą bądź osłabiona rybkę. Popularną metodą jest także dżigowanie. Wymaga to użycia specjalnego rodzaju przynęt – przynęt gumowych bądź "kogutów" z główka dżigową. Polega ona na opuszczaniu przynęty na napiętej żyłce i stukanie nią o dno, po czym następuje poderwanie jej w górę. Po opuszczeniu na dno może nastąpić przerwa, nawet kilkuminutowa. Poderwanie może być różne – jednym, długim pociągnięciem bądź skokami. Odmianą tej metody jest łowienie kogutem, gdzie wędkarz ma na celu jak najsilniejsze uderzenie o dno przynętą. W taki sposób łowi się np. sandacze iokonie, jest to jednak skuteczne dla wszystkich rodzajów drapieżników występujących w polskich wodach.

Istnieje wiele metod spinningowania, dobrych dla specyficznego rodzaju przynęt, typu łowiska, gatunku ryb itd.